המועדון - בני רב בריח הרצליה
00:00
-

המועדון

מועדון הכדורסל "בני הרצליה", הוקם בשנת 1985, מתוך יוזמה של שחקן העבר, טל ברודי, יחד עם ראש עיריית הרצליה דאז, אלי לנדאו. עונת 1992/93 הייתה עונת הבכורה של המועדון מהשרון בליגת העל. שבע שנים בלבד מאז הוקם, זכו מייסדי המועדון לראות כיצד מקבלת העיר הרצליה ייצוג ראוי בליגת הכדורסל הבכירה בישראל. בעונת הבכורה שלה בליגת העל, הדיחה הרצליה את מכבי תל אביב ברבע הגמר, אולם הודחה על ידי הפועל גבעתיים בחצי הגמר.

הרצליה המשיכה להוות משב רוח רענן בליגת העל, כשבעונתה השנייה היא מסיימת במקום הרביעי. בעונת 1994/95, זכתה הקבוצה בגביע המדינה. בדרך לזכייה, הרצליה הדיחה את מכבי תל אביב בחצי הגמר, ובגמר גברה על הפועל חולון 88-77. בסגל המנצח היו: פול תומפסון, ג'ון הדסון, אמיר כץ, רותם ארליך, קורן אמישה, דזי בארמור, אחיה מולכו, מנחם אטלס, פיני חוזז, סטיב שלכטר, אמיר דורון ומיקי הרמן.

המועדון המשיך להיות בצמרת הכדורסל הישראלי, אלא שבסיום עונת 2001/02, ירדה הקבוצה לליגה השנייה בטיבה, ולכן רעיון האיחוד עלה על הפרק לאחר שמכבי רעננה עמדה בפני קשיים כספיים.

בתקופת האיחוד הצליחה הקבוצה להגיע להישגים מרשימים – השתתפות במפעלים אירופאיים והגעה לפיינל פורים ולגמרי גביע. עונת 2006/07 הייתה עונת השיא של המועדון בשנות ה-2000. בעונה זו ביססה הקבוצה את מעמדה בצמרת הכדורסל הישראלי בזכות העפלה לגמר גביע המדינה ומקום שלישי בפיינל פור. בעונת 2007/08 נרשמה המשכיות בשרון. הרצליה הגיעה פעם נוספת לפיינל פור כשאת הסגל של אפי בירנבוים עיטרו מאיר טפירו, ארז כץ, אוסמאן סיסה ואנדודי איבי.

את עונת 2008/2009 סיימה הקבוצה במקום השישי כשבמקביל הגיעה לשלב הבתים הראשון ביורוקאפ. בעונת 2010/2009 הקבוצה הצליחה להעפיל לגמר הגביע, שם נוצחה במשחק צמוד על ידי מכבי ת"א. על אף שסיימה במקום השמיני, הרצליה כמעט הצליחה לחולל סנסציה בסדרת רבע גמר הפלייאוף מול מכבי תל אביב, אולם הפסידה במשחק החמישי בסיום משחק דרמטי.

עונת 2010/2011, האחרונה בתקופת האיחוד, זכורה כאחת בה הקבוצה שיחקה כדורסל נהדר עם סגל שכלל את לי ניילון, שרון ששון, דן גרונפלד ושון ג'יימס. הקבוצה סיימה את העונה במקום הרביעי, אך הפסידה ברבע גמר הפלייאוף למכבי ראשון לציון 3-1.

ביולי 2011 הפסיקה רשמית עיריית רעננה את התמיכה הכלכלית בקבוצה. בעקבות החלטת עיריית רעננה, הקבוצה נקראה באותה עונה בני השרון הרצליה. בעקבות השביתה בליגה הטובה בעולם, החתימה הקבוצה את טרבור בוקר מהוושינגטון וויזארדס, אולם לאור פציעתו הרצליה צירפה כוכב נוסף – ג'יי ג'יי היקסון מסקרמנטו. לאחר שהיקסון סבל מקשיי הסתגלות, אפיי אודו חתם בקבוצה, ועל אף יכולת מצוינת במשחק הבכורה, אודו נאלץ לחזור לארה"ב עקב סיום השביתה. בעונה זו סיימה הקבוצה את הליגה במקום העשירי.

ביולי 2012, כשנה לאחר הפירוק מרעננה, שונה שם הקבוצה בחזרה ל"בני הרצליה". הקבוצה סיימה את העונה במקום ה-11 תחת הדרכתו של מתן חרוש שהגיע במהלך העונה.

בקיץ 2013 חזר אל הקבוצה המאמן הוותיק אפי בירנבוים לקדנציה רביעית בבני הרצליה. בסיום המחזור ה-21 החליט בירנבוים להתפטר, ובמקומו חתם בקבוצה מולי קצורין שחזר לקדנציה שלישית. הרצליה נאבקה בתחתית עד לסיום העונה, ובמחזור הסיום הבטיחה את מקומה בליגה הבכירה גם בעונת 2014/15.

המחצית השנייה של עונת 2014/15 סימנה את הכיוון אליו המועדון שואף. תחת הדרכתו של מיקי גורקה, שמונה למאמן במהלך העונה, הציגה הקבוצה כדורסל יפה לעין בכיכובם של ג'וליאן רייט ואבירם זליקוביץ'. במהלך תקופה זו חלה עלייה במספר הצופים במשחקי הקבוצה, כשבמרבית המשחקים האולם היה מלא. למרות זאת, לא הצליחה להעפיל לפלייאוף וסיימה את העונה במקום התשיעי, כאשר עוד לפני סיום העונה הודיעה הקבוצה כי מיקי גורקה ימשיך גם בעונה הבאה.

לקראת עונת 2015/16, הוחלט לבנות קבוצה לוחמת בעלת אופי הגנתי. אבירם זליקוביץ' האריך את חוזהו במועדון בשנתיים נוספות ומונה לקפטן הקבוצה, אליו צורף הישראלי הבכיר מורן רוט, הצעירים, דני רובין, תום מעין וכרם משעור. בגזרת הזרים החתימה הקבוצה את ג'יימס סינגלטון, דרו קרופורד, אמאדי אנג'אי, ג'אמר סמואלס וסטיבן דניס. סגל הקבוצה כולל גם את יונתן סיבוני, דין זהבי ועומרי רוטמן, בוגרי מחלקת הנוער של המועדון.

רכישת מנויים

אבירם זליקוביץ'
מורן רוט