ההיסטוריה: בני הרצליה בכדורסל - מחזון הקמת המועדון ועד היום
00:00
-

היסטוריה

ההיסטוריה של בני הרצליה מתחילה בשנת 1985. מתוך יוזמה של שחקן העבר, טל ברודי, יחד עם ראש עיריית הרצליה דאז, אלי לנדאו, הוקם המועדון. עונת 1992/93 הייתה עונת הבכורה של המועדון מהשרון בליגת העל. שבע שנים בלבד מאז הוקם, זכו מייסדי המועדון לראות כיצד מקבלת העיר הרצליה ייצוג ראוי בליגת הכדורסל הבכירה. בעונת הבכורה שלה בליגת העל, הדיחה הרצליה את מכבי תל אביב ברבע הגמר, אולם הודחה על ידי הפועל גבעתיים בחצי הגמר.

>> עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

הרצליה המשיכה להוות משב רוח רענן בליגת העל, כשבעונתה השנייה היא מסיימת במקום הרביעי. בעונת 1994/95, זכתה הקבוצה בגביע המדינה באחד מרגעי ההיסטוריה הגדולים של המועדון. בדרך לזכייה, הרצליה הדיחה את מכבי תל אביב בחצי הגמר, ובגמר גברה על הפועל חולון 88-77. בסגל המנצח היו: פול תומפסון, ג'ון הדסון, אמיר כץ, רותם ארליך, קורן אמישה, דזי בארמור, אחיה מולכו, מנחם אטלס, פיני חוזז, סטיב שלכטר, אמיר דורון ומיקי הרמן.

קורן אמישה ואמיר כץ, בני הרצליה
קורן אמישה ואמיר כץ

המועדון המשיך להיות בצמרת הכדורסל הישראלי, אלא שבסיום עונת 2001/2002 ירד לליגת השנייה, ועקב קשיים כלכלים של מכבי רעננה עלה רעיון האיחוד על הפרק.

בתקופת האיחוד הצליחה הקבוצה להגיע להישגים מרשימים – השתתפות במפעלים אירופאיים והגעה לפיינל פורים ולגמרי גביע. עונת 2006/07  תזכר בהיסטוריה של המועדון כעונת השיא של המועדון בשנות ה-2000. בעונה זו ביססה הקבוצה את מעמדה בצמרת הכדורסל הישראלי בזכות העפלה לגמר גביע המדינה ומקום שלישי בפיינל פור. בעונת 2007/08 נרשמה המשכיות בשרון. הרצליה הגיעה פעם נוספת לפיינל פור כשאת הסגל של אפי בירנבוים עיטרו מאיר טפירו, ארז כץ, אוסמאן סיסה ואנדודי איבי.

את עונת 2008/2009 סיימה הקבוצה במקום השישי כשבמקביל הגיעה לשלב הבתים הראשון ביורוקאפ. בעונת 2010/2009 הקבוצה הצליחה להעפיל לגמר הגביע, שם נוצחה במשחק צמוד על ידי מכבי ת"א. על אף שסיימה במקום השמיני, הרצליה כמעט הצליחה לחולל סנסציה בסדרת רבע גמר הפלייאוף מול מכבי תל אביב, אולם הפסידה במשחק החמישי בסיום משחק דרמטי.

עונת 2010/2011, האחרונה בתקופת האיחוד, זכורה כאחת בה הקבוצה שיחקה כדורסל נהדר עם סגל שכלל את לי ניילון, שרון ששון, דן גרונפלד ושון ג'יימס. הקבוצה סיימה את העונה במקום הרביעי, אך הפסידה ברבע גמר הפלייאוף למכבי ראשון לציון 3-1.

ביולי 2011 הפסיקה רשמית עיריית רעננה את התמיכה הכלכלית בקבוצה. בעקבות החלטת עיריית רעננה, הקבוצה נקראה באותה עונה בני השרון הרצליה. בעקבות השביתה בליגה הטובה בעולם, החתימה הקבוצה את טרבור בוקר מהוושינגטון וויזארדס, אולם לאור פציעתו הרצליה צירפה כוכב נוסף – ג'יי ג'יי היקסון מסקרמנטו. לאחר שהיקסון סבל מקשיי הסתגלות, אפיי אודו חתם בקבוצה, ועל אף יכולת מצוינת במשחק הבכורה, אודו נאלץ לחזור לארה"ב עקב סיום השביתה. בעונה זו סיימה הקבוצה את הליגה במקום העשירי.

ביולי 2012, כשנה לאחר הפירוק מרעננה, שונה שם הקבוצה בחזרה ל"בני הרצליה". הקבוצה סיימה את העונה במקום ה-11 תחת הדרכתו של מתן חרוש שהגיע במהלך העונה במקומו של אריאל בית הלחמי.

בקיץ 2013 חזר אל הקבוצה המאמן הוותיק אפי בירנבוים לקדנציה רביעית בבני הרצליה. בסיום המחזור ה-21 החליט בירנבוים להתפטר, ובמקומו חתם בקבוצה מולי קצורין שחזר לקדנציה שלישית. הרצליה נאבקה בתחתית עד לסיום העונה, ובמחזור הסיום הבטיחה את מקומה בליגה הבכירה גם בעונת 2014/15.

המחצית השנייה של עונת 2014/15 סימנה את הכיוון אליו המועדון שואף. תחת הדרכתו של מיקי גורקה, שמונה למאמן במהלך העונה, הציגה הקבוצה כדורסל יפה לעין בכיכובם של ג'וליאן רייט ואבירם זליקוביץ'. במהלך תקופה זו חלה עלייה במספר הצופים במשחקי הקבוצה, כשבמרבית המשחקים האולם היה מלא. למרות זאת, לא הצליחה להעפיל לפלייאוף וסיימה את העונה במקום התשיעי, כאשר עוד לפני סיום העונה הודיעה הקבוצה כי מיקי גורקה ימשיך גם בעונה הבאה.

לקראת עונת 2015/16 אבירם זליקוביץ' האריך את חוזהו במועדון בשנתיים נוספות ומונה לקפטן הקבוצה, אליו צורף הישראלי הבכיר מורן רוט, הצעירים, דני רובין, תום מעין וכרם משעור. בגזרת הזרים החתימה הקבוצה את ג'יימס סינגלטון, דרו קרופורד, אמאדי אנג'אי, ג'אמר סמואלס וסטיבן דניס. עונה זו הסתיימה בהצלחה רבה כאשר הקבוצה חזרה לפלייאוף תוך הצגת יכולה אטרקטיבית. בפלייאוף הודחה על ידי מכבי ת"א.

בעונת 2016/17 המשיך מיקי גורקה כמאמן הקבוצה והצליח לרשום עונה מצוינת בהובלת כרם משעור שנבחר לישראלי המצטיין של העונה, אור לאומי, תום מעין ודיג'יי שארפ הצעירים והזרים טוריאן גרין, חליל קאנסביץ', ג'ף אדריאן וסטיבן דניס (שנפצע לפני סיום העונה). הקבוצה סיימה את העונה במקום החמישי, ופגשה בסדרת הפלייאוף את מכבי ת"א שניצחה בסדרת הפלייאוף את הרצליה שהגיעה לסדרה עם פציעות של מספר שחקני מפתח. במקביל, השתתפה הקבוצה במפעל האירופי "היורופקאפ" והעפילה לשלב הבתים השני.

ג'ף אדריאן
ג'ף אדריאן

בעונת 2017/18 העפילה הקבוצה לאחר שני סיבובי מוקדמות לשלב הבתים של היורופקאפ בהובלתו של שחקן נבחרת ישראל ואלוף המדינה לעונת 2015/16, שון דאוסון. במהלך העונה מונה אריק שיבק למאמן הקבוצה שהצליח להוביל את הקבוצה להישארות בליגה הבכירה לאחר מאבקי תחתית בהם גברה הקבוצה על מכבי חיפה, וסיימה את העונה במקום העשירי. בעונת 2018/19, ירדה הקבוצה לליגה הלאומית.

את עונת 2019/20 פותחת הקבוצה במטרה לחזור לליגת העל, כשלשם כך הוחזר המאמן מיקי גורקה, והוחתמו לסגל השחקנים בין השאר אור לאומי, ניצן חנוכי, גייב לוין, אנתוני פישר, נועם אביבי, אופק מלכה, רון גוטמן, קנדל אנתוני ומרכוס לי.

רכישת מנויים
אבירם זליקוביץ'
מורן רוט